#conowego  
2018.08.06

Autobus elektryczny Solaris nagrodzony w Katowicach

Elektryczny Solaris Urbino 8,9 LE electric otrzymał prestiżową nagrodę INTARG 2018.

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Innowacji i Wynalazków w Katowicach, Solaris zaprezentował elektryczny autobus do poboru krwi przygotowany dla Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Autobus został zaprezentowany z okazji 70-lecia istnienia RCKiK w Katowicach, które złożyło zamówienie na dwa takie pojazdy.

Mobilną stację krwiodawstwa zbudowano na bazie modelu Urbino 8,9 LE electric - pierwszego elektrycznego autobusu w ofercie Solaris. Z zewnątrz pojazd nie różni się znacząco od swoich “cywilnych” odpowiedników, jednak wnętrze zostało dostosowane do szczegółowych wymagań zamawiającego. W środku znajdują się dwa specjalistyczne fotele do poboru krwi, gabinet lekarski oraz recepcja. Dla większego komfortu krwiodawców, autobus wyposażono w klimatyzację, Wi-Fi oraz gniazda USB umieszczone w fotelach.

Autobus wykorzystywany będzie wszędzie tam, gdzie tradycyjne, napędzane silnikami spalinowymi pojazdy nie mogą wjechać - w centrach handlowych, halach sportowych, czy centrach miast. Mobilna stacja krwiodawstwa od Solaris wyposażona jest w silnik elektryczny o mocy 160 kW oraz akumulatory o pojemności 160 kWh. Jest to pierwszy tego typu pojazd gwarantujący całkowicie bezemisyjną pracę.

Solaris Urbino przygotowany dla katowickiego Centrum Krwiodawstwa już pierwszego dnia zdobył nagrodę Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2018. Pojazd został również zgłoszony do Urzędu Patentowego i obecnie poddawany jest weryfikacji.

Elektryczne autobusy miejskie Solaris od pewnego czasu można spotkać także na stołecznych ulicach. Pojazdy wyróżnia zielona panorama Warszawy w boku oraz duży napis “Jestem elektryczny” nad drzwiami. Warszawskie MZA posiada w swojej flocie 30 elektrycznych autobusów.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.