#conowego  
2019.05.13

Czy samochody elektryczne są za ciche?

Szykują się zmiany w prawie. Dźwięk samochodu elektrycznego i hybrydowego będzie musiał przypominać ten, który znamy z pojazdów spalinowych.

Nowoczesne samochody elektryczne, dzięki zastosowanym w nim zaawansowanym technologiom, posiadają konstrukcję, która pozwala na praktycznie całkowite wyeliminowanie emitowanych dźwięków. Cisza panująca wewnątrz, jak i ciche poruszanie się pojazdów po drogach, były wskazywane jako jedne z większych zalet tego typu pojazdów.

Problem pojawia się jednak w miastach. Piesi przyzwyczajeni są do dźwięku, jaki wydają samochody spalinowe. Ciche elektryki mogą stanowić zagrożenie, zwłaszcza dla osób niedowidzących i niewidomych. Organizacje społeczne od dawna nakreślały ten problem – również z troski o dzieci, które uczone są tego, by na drodze nie tylko się rozglądać, ale i nasłuchiwać nadjeżdżających pojazdów. W czasach, w których żyjemy  często w pędzie i przyzwyczajeni jesteśmy do częstego spoglądania w ekrany smartfonów, niebezpieczne sytuacje mogłyby przytrafiać się każdemu z nas.

Już 16 kwietnia 2014 roku wydano unijne rozporządzenie, które wymusi na producentach wyposażenie samochodów w systemy AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System). Obowiązek zyska moc prawną już wkrótce, bo zacznie obowiązywać od 1 lipca tego roku.  Zamontowanych systemów, w przeciwieństwie do rozwiązań, w które wyposażone są już niektóre z pojazdów, nie będzie można wyłączyć.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.