#conowego  
2018.05.07

Elektryczny MAN z polskiej fabryki

Jeszcze kilka lat temu auta elektryczne były małymi, miejskimi pojazdami. Wraz z rozwojem technologii producenci zaczęli przygotowywać samochody sportowe, limuzyny oraz auta dostawcze. Jedno z nich, MAN, będzie produkowane w Polsce.

Elektryczny MAN eTGE od lipca produkowany będzie w fabryce Volkswagena we Wrześni. Model eTGE to pierwszy w pełni elektryczny samochód tego producenta, który trafi do powszechnej sprzedaży.

Czego zatem możemy się spodziewać? Producent nie ukrywa, że głównym obszarem pracy elektrycznego dostawczaka będą wielkie miasta, dlatego maksymalny zasięg 160 km nie powinien być problemem. Na potwierdzenie podaje badania, według których ponad 70% lekkich pojazdów użytkowych stosowanych w miastach pokonuje w ciągu dnia mniej niż 100 km i porusza się z niewielką prędkością.

Samochód rozwija moc 136 koni mechanicznych, a jego prędkość maksymalna została ograniczona do 90 km/h. Zależnie od homologacji ładowność wyniesie od 950 do 1700 kg. Baterie zostały umieszczone płasko pod podłogą, dzięki czemu nie ograniczają przestrzeni ładunkowej. Napełnienie akumulatorów w 80% zajmie jedynie 45 minut jeśli skorzystamy ze stacji ładowania, naładowanie auta ze zwykłego gniazdka potrwa 9 godzin. Dodatkowo producent deklaruje, że przy prawidłowej eksploatacji, po 10 latach i 2000 cyklach ładowania, utrata mocy akumulatorów wyniesie jedynie 15%.

MAN eTGE będzie całkiem przyzwoicie wyposażony. W standardzie otrzymamy m.in. nawigację satelitarną, ogrzewaną przednią szybę, czy system EBA, wspomagający hamowanie awaryjne, znany ze spalinowych wersji tego modelu.

Oferta producenta jest skierowana głównie do klientów flotowych. Jak informuje spółka, podpisano już pierwsze umowy na zakup elektrycznych MANów. Samochody trafią do aglomeracji miejskich we m.in. Francji, Holandii, Austrii czy Norwegii. Czy przyjmą się również w Polsce? Czas pokaże.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.