#conowego  
2020.05.18

Gdynia rozwija nowoczesny system ładowarek

W Gdyni powstaną nowe ładowarki do pojazdów elektrycznych, które będą bazowały na istniejącej już infrastrukturze oświetleniowej. Za pilotażowy program odpowiedzialna będzie Energa.

Wszystko za sprawą wymiany przestarzałych lamp sodowych na nowoczesne LED-y. Nowa technologia pozwoli oszczędzić nawet połowę energii, jednak jej rezerw nie da się magazynować przez dłuższy czas – stąd pomysł na wykorzystanie mocy do ładowania pojazdów elektrycznych.

Początkowo zostaną uruchomione trzy ładowarki. Ich lokalizacja zostanie ustalona we współpracy z przedstawicielami władz Gdyni. Pilotażowy projekt pozwoli sprawdzić zainteresowanie kierowców tym rozwiązaniem.

Same ładowarki będą działać w przedziale mocy od 3,7 do 22 kW w zależności od poboru mocy, który aktualnie będzie zużywany na potrzeby oświetlenia. Niestety nie będą mogły skorzystać z nich pojazdy, które nie są przystosowane do ładowania prądem zmiennym o tej mocy. Nie będą to również ładowarki ekspresowe.

Punkty będą za to dostępne całodobowo. Umożliwią podładowanie baterii w częściowo rozładowanych pojazdach. Możliwe będzie również pozostawienie samochodu na całą noc, co pozwoli na pełne naładowanie. Z ładowarek skorzystają nie tylko samochody, ale również e-hulajnogi, skutery czy rowery elektryczne.

Warto wspomnieć, że z tego typu rozwiązań korzystają już inne miasta. W Londynie funkcjonuje już ponad 1500 takich punktów. W Polsce Energa zarządza ponad 300 tysiącami punktów oświetleniowych, z czego 20 procent stanowią instalacje LED. W przypadku powodzenia projektu realizowanego w Gdańsku spółka będzie miała szerokie pole do popisu!

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.