#conowego  
2020.02.10

Kolejne miasta budują stacje do ładowania pojazdów elektrycznych

Elektryczne samochody są wciąż rzadkością na polskich drogach, jednak w ubiegłym roku ich liczba znacznie wzrosła. Nic dziwnego, że kolejne miasta decydują się na rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych.

Katowice zostały uznane za najbardziej ekologiczne miasto w Polsce. To również tutaj najbardziej dynamicznie rozwija się sieć ładowania. Do końca pierwszego półrocza 2020 roku w stolicy Śląska ma funkcjonować aż 115 punktów do ładowania samochodów elektrycznych.

Na terenie Krakowa zlokalizowanych jest około 45 urządzeń, jednak zgodnie z zapisami ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Miasto zobowiązanie jest do zapewnienia przynajmniej 210 punktów ładowania do końca tego roku. Podobna liczba stacji powstanie w Gdańsku, na którego ulicach możemy znaleźć jak na razie 9 stacji ładowania.

Także Łódź chce zachęcić mieszkańców do przesiadania się na ekologiczne auta. Miasto zapowiedziało uruchomienie 200 nowych stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Mniejsze miasta również walczą o lepsze powietrze. Jeszcze w styczniu w Płocku zacznie działać pierwsza stacja ładowania pojazdów elektrycznych, która przy odpowiednich parametrach samochodu umożliwi jego naładowanie w 2-3 godziny. Do końca roku płocki samorząd chce uruchomić aż 60 takich punktów.

Co ciekawe, Lidl i Kaufland zapowiedziały pod koniec ubiegłego roku, że ich wszystkie nowe markety, które powstaną w Niemczech, będą wyposażone przynajmniej w jedną stację ładowania samochodów elektrycznych. W stacje wyposażone zostaną również modernizowane placówki, a cała energia zużywana przez system będzie w stu procentach zielona – w większości będzie pochodziła z instalacji fotowoltaicznych zainstalowanych na sklepach. Dzięki temu średni dystans pomiędzy dwoma punktami ładowania będzie mniejszy niż 20 kilometrów. Czy sieci marketów wprowadzą podobne rozwiązania w Polsce?

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.