#conowego  
2020.07.27

Kolejne testy samochodów autonomicznych w Kalifornii

Pojazdy autonomiczne to prawdziwa wizja przyszłości. Nad ich rozwojem pracują firmy z całego świata. Najwięcej testów pojazdów autonomicznych odbywa się w Stanach Zjednoczonych.

Kilka miesięcy temu Daimler – niemiecki producent samochodów osobowych oraz samochodów specjalnego użytku – rozpoczął wraz z Boschem testy taksówek, które są w stanie pokonywać trasy bez nadzoru kierowcy. Wykorzystano do tego trzydzieści Mercedesów klasy S.

Zgodnie z raportami opublikowanymi przez Departament Pojazdów Samochodowych, w okresie od 1 grudnia 2018 roku do 30 listopada 2019 roku autonomiczne samochody przejechały w tym stanie prawie 2,9 milionów mil. Co ciekawe, samo raportowanie dotyczy jedynie tras przejechanych po drogach publicznych. Według obowiązujących tam przepisów nie jest wymagane uzyskanie specjalnej zgody, jeśli przejazdy odbywają się na torach testowych.

Na testy pozwolenie ma tam obecnie 65 firm – 1 na testy pojazdu bez kierowcy, 64 na testy pojazdów autonomicznych, w których obecny jest kierowca nadzorujący pracę pojazdu. Najwięcej mil, bo aż 1,45 milionów, zostało zarejestrowanych podczas przejazdów samochodów testowanych przez Waymo.

Przypominamy, że obecnie na rynku dostępne są pojazdy z autonomicznością na maksymalnie trzecim poziomie. Kierowca pełni w nich rolę kontrolera, a komputer jedynie w określonych warunkach kontroluje wszystkie aspekty jazdy.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.