#conowego  
2019.05.20

Norwegia bije rekordy w elektromobilności

Elektryki zdominowały pojazdy spalinowe? To możliwe! W Norwegii – kraju, w którym w ciągu około 5 lat zakazana ma zostać sprzedaż samochodów z silnikiem spalinowym, padł rekord! W marcu 2019 r. sprzedaż e-samochodów wyniosła tam niemal 59%, co daje imponujący wynik. To przełom na skalę światową, zwłaszcza że rok wcześniej ta wartość sięgała lekko ponad 30% nowych pojazdów sprzedawanych w Norwegii.

Od zeszłego roku popularność elektrycznych pojazdów dynamicznie rosła, jednak na początku 2019 nabrała prawdziwego rozpędu. Na rynku przoduje Tesla, w samym marcu zanotowano sprzedaż ponad 5300 modelu 3, co okazało się kolejnym norweskim rekordem (sprzedaży jednego modelu w skali miesiąca).

Norwegia bardzo szybko stała się numerem jeden na świecie w sprzedaży e-samochodów, władze doskonale też wiedzą, co robić, żeby zachęcić Norwegów do korzystania z aut bezemisyjnych. By spowodować wzrost zainteresowania przesiadką do auta elektrycznego, oferuje się wiele korzyści związanych z jego zakupem, m.in. jazda buspasami, darmowe ładowanie baterii czy parkowanie oraz spore ulgi podatkowe. Norwegia zdecydowanie przoduje w sprzedaży samochodów bezemisyjnych, tuż za nią plasują się Islandia i Szwecja (dane z 2017 r.).

Jak wygląda polski rynek? W 2018 r. zarejestrowanych zostało ponad półtora miliona samochodów osobowych i dostawczych, w tym sprzedaż aut elektrycznych wyniosła 0,2%. Czy mamy szansę na rozwinięcie się elektromobilności? Wbrew wszystkiemu, prognozy są optymistyczne, a przykład Norwegii napędza do przyczynienia się do ograniczenia emisji CO2.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.