#conowego  
2019.11.04

Pierwszy autobus elektryczny od Autosan

Autosan z Sanoka wyprodukował pierwszy autobus elektryczny według swojego projektu. Prace nad nim trwały dziewięć miesięcy.

Pojazd będzie dostępny w trzech wariantach: 10, 12 i 18 metrów długości. Wyprodukowany w tym roku, w wersji dwunastometrowej, kosztuje 1,8 miliona złotych i w pełni naładowany może przejechać około 300 kilometrów.

W pojeździe wszystkie urządzenia sterujące i baterie – czyli to, co najważniejsze – są polskie. Przygotowanie projektu wymagało jednak współpracy z zagranicznymi podwykonawcami. Między innymi silnik jest produkcji kanadyjskiej.

Ostatnio Autosan oraz Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumienie w zakresie rozwoju produkcji samochodów elektrycznych z trzema największymi grupami energetycznymi w Polsce. Dzięki niemu do 2023 roku firma z Sanoka ma szansę wyprodukować nawet półtora tysiąca pojazdów elektrycznych.

W przyszłości autobusy elektryczne miałyby wzbogacić tabory jednostek samorządowych, przede wszystkim z myślą o dowożeniu uczniów do szkół. Pojazdy będą również wykorzystywane przez pogotowie energetyczne, służby monterskie i inne zespoły należące do grup energetycznych.

Obecnie pojazd jest w trakcie uzyskiwania homologacji. Właściciele firmy zapowiedzieli na przyszły rok premierę nowego modelu autobusu z napędem wodorowym.

Autobusy elektryczne są przyszłością komunikacji publicznej, dlatego firmy pracujące nad nowymi modelami mają spore szanse na rynku. Dyrektywa unijna nakazuje samorządom posiadanie w swoich flotach nie tylko niskoemisyjnych pojazdów (na przykład gazowych), ale i zeroemisyjnych.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.