#conowego  
2019.10.01

Polska marka Solaris dostarczy autobusy elektryczne do Mediolanu

Mediolan stawia na ekologię! Do 2030 roku włoski przewoźnik ATM Milano chce zrezygnować z autobusów z silnikami diesla. Krokiem, który w znaczny sposób przyspieszył ten proces, było rozpisanie przetargu na dostarczenie 250 pojazdów elektrycznych, które zasilą tabor komunikacji miejskiej.

W wyniku przetargu Solaris podpisał z zamawiającym umowę ramową o łącznej wartości ponad 192 milionów euro. W starciu o Mediolan polska marka pokonała Mercedesa. Pierwsza partia, czyli 40 autobusów, ma zostać dostarczona już w czerwcu 2020 roku.

Przewoźnik zdecydował się na flagowy produkt polskiego producenta – Urbino 12 electric. Dwunastometrowe autobusy zostaną wyposażone w wydajną baterię Solaris High Energy o łącznej pojemności ponad 240 kWh, zaś jednostkę napędową będzie stanowiła oś elektryczna z dwoma zintegrowanymi silnikami o łącznej mocy 220 kW.

Poza największą zaletą, jaką jest brak generowania zanieczyszczeń, pojazdy zagwarantują również wyjątkowy komfort pasażerom. Są niezwykle ciche i charakteryzują się niskim poziomem wibracji. Są również wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań: ładowarki urządzeń mobilnych USB, monitoring, system informacji miejskiej, monitory ułatwiające pracę kierowcy (zapewniające podgląd na drzwi i pantograf) oraz kamerę cofania.

Urbino 12 electric gwarantują miejsce 26 osobom, łącznie pomieszczą 82 pasażerów. Pojazdy przystosowane są również do przewozu osób niepełnosprawnych.

To jeden z największych przetargów wygranych do tej pory przez firmę. Warto wspomnieć, że marka Solaris jest jednak znana w Mediolanie już od 2014 roku, kiedy to miasto zaczęło zamawiać od polskiego producenta pierwsze pojazdy.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.