#conowego  
2019.09.16

Powstaną nowoczesne stacje ładowania pojazdów autonomicznych

Jednym z kluczowych elementów rozwoju elektromobilności na całym świecie są stacje ładowania. Nic dziwnego, że kolejne firmy zajmują się ich udoskonalaniem. Pracę nad nowoczesnymi stacjami ładowania dla samochodów bezzałogowych rozpoczęła sieć Electrify America, należąca do koncernu Vokswagena. Wspólnie ze Stable Auto opracowują autonomiczne rozwiązanie – roboty, które miałyby podłączać pojazdy do sieci zasilania.

Rozwiązanie ma być przydatne przede wszystkim podczas ładowania autonomicznych pojazdów dostawczych. Baterie, w które wyposażone są tiry, wymagają większej mocy, a co za tym idzie, przewodzenia prądu przez grubsze i cięższe kable, z którymi mógłby sobie nie poradzić człowiek. Bez wysiłku będzie mógł nimi operować inteligentny robot.

Z założeń projektu wynika, że automatyczne ładowanie rozpocznie się zaraz po tym, jak samochód zaparkuje na platformie z robotem. Pojazd zostanie podłączony do szybkiej ładowarki DC Electrify America o mocy 150 kW.

Pierwsza tego typu stacja autonomicznego ładowania ma zostać uruchomiona w San Francisco. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, podobne punkty będą mogły zostać uruchomione już na początku 2020 roku.

W tym miejscu warto przypomnieć, że Tesla już w 2015 roku zaprezentowała prototyp robota, który potrafił odnaleźć gniazdo samochodu i połączyć z nim stację ładowania.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.