#conowego  
2018.10.15

Renault, Nissan i Mitsubishi szykują nowe samochody elektryczne

Zawiązany rok temu sojusz producentów zaczyna nabierać realnych kształtów.

Renault, Nissan i Mitsubishi rok temu ogłosiły współpracę, której celem będzie wspólne opracowywanie nowych samochodów elektrycznych. Jak dotąd firmy skupiały się na udoskonalaniu już obecnych na rynku modeli. Wszystko wskazuje na to, że ambitny plan jest wciąż aktualny. Producenci podpisali niedawno umowę z Google, na mocy której wszystkie nowe pojazdy wyprodukowane przez konsorcjum będą wyposażone w system Android. Wciąż nic nie wiadomo na temat rozwoju i budowy bardziej podstawowych elementów, takich jak napędy, czy płyty podłogowe, co może niepokoić w obliczu coraz to nowych modeli wypuszczanych przez konkurencję.

Przedstawiciele konsorcjum przekonują w notce prasowej, że ogłoszenie współpracy z Google symbolizuje skupienie na technologii przyszłości. Jednocześnie producenci planują sprzedaż około 14 000 000 pojazdów do 2022 roku.

Warto zauważyć, że każdy z producentów tworzących sojusz rozwija swoje własne projekty. Renault pokazało niedawno dostawczy model Master Z.E, który wyposażony został w niewielki akumulator o pojemności 33 kWh pochodzący z mniejszego modelu Kangoo Z.E. Zapewnia to jedynie 120 km zasięgu na jednym ładowaniu. Z tego powodu Renault Master Z.E prawdopodobnie pozostanie produkcją niskoseryjną, a szkoda, bo jak pokazuje przykład Volkswagena, rynek elektrycznych samochodów użytkowych będzie się rozwijał w najbliższym czasie bardzo dynamicznie.

W przypadku Nissana cały czas czekamy na model IMx. Ten futurystyczny koncept zaprezentowany został w zeszłym roku i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem publiczności. Crossover ma zostać wyposażony w dwa silniki elektryczne o mocy 430 KM oraz akumulatory pozwalające przejechać 600 km na jednym ładowaniu. Samochód do sprzedaży ma trafić za 2 lata. Wciąż czekamy na pojawienie się modelu Leaf z większą baterią o pojemności 60 kWh. W tym przypadku data premiery nie jest znana, jednak samochód powinien trafić do sprzedaży szybciej niż zapowiadane 12 nowych modeli.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.