#conowego  
2018.04.09

Rośnie sprzedaż aut elektrycznych

Popularność samochodów elektrycznych cały czas rośnie, o czym świadczą dane dotyczące sprzedaży w lutym 2018 roku. Na całym świecie sprzedano w lutym niemal 81 000 sztuk tego typu pojazdów, co stanowi wzrost o 43% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Prawie połowa sprzedaży trafiła na rynek chiński, który pozostaje największym odbiorcą aut elektrycznych. Na drugim miejscu uplasowała się Europa, z ilością ok. 22 000 sprzedanych pojazdów, a stawkę zamykają Stany Zjednoczone (ok. 16 000 sprzedanych aut).


źródło: https://insideevs.com/

Najlepiej sprzedającym się modelem w lutym był Nissan Leaf a na drugim miejscu uplasował się chiński crossover BYD z modelem Song. Trzecie miejsce również należy do Chińczyków, a konkretnie do miejskiego BAIC EC-Series. Ciekawostką jest debiut Tesli model 3 na 10 miejscu rocznego zestawienia, oparty na planowanej dostawie 4300 auto do klientów. Czy amerykański producent spełni pokładane w nim nadzieje? Ostatnie doniesienia dotyczące wzrostu produkcji mogą nastrajać optymistycznie.

W globalnych zestawieniach dominują Chińczycy, jednak w samej Europie sytuacja wygląda nieco inaczej. Po pierwszych dwóch miesiącach 2018 roku liderem rynku aut elektrycznych jest Renault Zoe. Na kolejnych miejscach znajdują się VW e-Golf oraz BMW i3. Chińskie samochody nie mają w Europie najlepszej prasy co widać w wynikach sprzedaży.

O ile dane z Polskiego rynku nie są dostępne, o tyle dobitny przykład rosnącej popularności samochodów elektrycznych możemy znaleźć za naszą zachodnią granicą. Już co 50 samochód sprzedany w Niemczech to pojazd z napędem elektrycznym. To ponad 70% wzrost sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku, co jasno wskazuje jak dynamicznie rozwija się ten wciąż młody rynek.

Powyższe dane może nie robią wrażenia w zestawieniu z całkowitą sprzedażą samochodów na świecie, ale wyraźnie pokazują kierunek, w którym zmierza rynek motoryzacyjny. Pojazdy elektryczne, mimo, że wciąż są nowością, z każdym miesiącem zyskują coraz szersze grono nabywców i entuzjastów. Jesteśmy przekonani, że wraz z rozwojem infrastruktury, również rodzimi klienci przekonają się do samochodów elektrycznych.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.