#conowego  
2018.02.07

Ulgi dla kierowców samochodów elektrycznych

Szacuje się, że samochody elektryczne są 3 razy ekonomiczniejsze niż tradycyjne auta spalinowe, a koszt ich zakupu zwraca się nawet po 4 latach. Co więcej, ich posiadacze już wkrótce zostaną objęci kolejnymi ulgami.

Rząd polski przyjął w grudniu projekt ustawy, która ma zachęcić kierowców do zakupu samochodu elektrycznego. Jeden z jej punktów ma zagwarantować zwolnienie z podatku akcyzowego (3,1% wartości auta). Projekt ustawy zakłada również zwiększenie do 30 tysięcy euro (z 20 tysięcy euro) odpis od amortyzacji aut na prąd dla przedsiębiorców. W ramach zachęty rząd chce również, aby kierowcy tego typu samochodów byli zwolnieni z opłaty parkingowej w miastach, a do końca 2025 roku, za zgodą zarządcy drogi, mogli poruszać się buspasami.

To nie koniec udogodnień. Rząd zapowiada ustanowienie w centrach miast specjalnych stref czystego transportu, do których za darmo wjadą wyłącznie użytkownicy aut elektrycznych, wodorowych i z autogazem. Projekt zakłada również rozbudowę infrastruktury do ładowania (według planów do 2020 roku powstanie 400 punktów ładowania prądem o dużej mocy i 6000 stacji ładowania baterii elektrycznych) oraz wprowadzenie nakazu budowy odpowiedniej infrastruktury do ładowania przy nowych apartamentowcach.

Warto przypomnieć, że już niektóre z miast zdecydowały się na wprowadzenie darmowych parkingów dla właścicieli samochodów elektrycznych, a lokalne samorządy ciągle inwestują w rozwój sieci ładowarek.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.