#conowego  
2018.05.03

UPS stawia na prąd

Największa firma kurierska na świecie, UPS, od dawna pracuje nad zelektryfikowaniem swojej londyńskiej floty. W tej chwili po ulicach Angielskiej stolicy jeździ ponad 100 całkowicie elektrycznych dostawczaków w charakterystycznym, brązowym kolorze.

Jednak wraz z rozwojem elektrycznej floty pojawił się problem z jej ładowaniem. Zostawienie wszystkich aut do ładowania na noc, generowałoby gigantyczny pobór energii, którego nie najmłodsza londyńska sieć energetyczna mogłaby nie wytrzymać. Dlatego UPS podjęło współpracę z Off Grid Energy by uporać się z tym nietypowym problemem.

Rozwiązaniem jest Universal Battery Energy Storage System, który pozwala gromadzić duże ilości energii. Specjalne baterie ładowane są systematycznie przez cały dzień, tak by nie obciążać nadmiernie sieci energetycznej. Dodatkowo system monitoruje ładowanie wszystkich podłączonych do niego pojazdów oraz ilość pobieranej przez nie energii. Jeśli zapotrzebowanie na prąd będzie większe niż możliwości sieci energetycznej system “uwolni” zapasową energię zgromadzoną w bateriach.

Dodatkowo, system może pomóc w stabilizacji sieci “oddając” część energii gdy nie jest ona potrzebna do ładowania furgonetek UPS. W przyszłości ta sama technologia będzie wykorzystywana przy budowie stacji szybkiego ładowania zlokalizowanych obok autostrad, które mogą borykać się z podobnymi problemami z siecią w czasie np. wzmożonego ruchu wakacyjnego.

Testowane przez UPS rozwiązanie to dopiero pierwsze kroki z zapewnieniu stabilnego dostępu do energii dla dużych flot pojazdów elektrycznych. Z czasem technologia będzie się rozwijać, a przedsiębiorcy, także polscy, chętniej będą stawiać na elektromobilność.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.