2019.05.06

Samochody elektryczne - kompendium wiedzy. Część IV

Kontynuujemy cykl, w którym prezentujemy najciekawsze samochody z napędem elektrycznym. Zapraszamy do zapoznania się z czwartą częścią.

Jakie rodzaje napędów mogą mieć samochody elektryczne?

Wyróżniamy: BEV – pojazdy całkowicie elektryczne(wykorzystujące jedynie energię z akumulatorów), HEV – hybrydy (silnik spalinowy jest wspomagany przez silnik elektryczny, a energia jest odzyskiwana z hamowania pojazdu), PHEV – hybrydy typu plug-in (tego typu samochody posiadają silnik spalinowy i elektryczny, mogą być ładowane), FCEV – czyli pojazdy wodorowe (zasilane ogniwami paliwowymi, w których wodór wchodzi w reakcję z tlenem, czego efektem jest produkcja energii elektrycznej oraz wody).
 

Czy używanie klimatyzacji ma wpływ na wydajność akumulatorów?

W samochodach elektrycznych praktycznie wszystko jest na prąd, dlatego też korzystanie z klimatyzacji latem lub ogrzewanie wnętrza pojazdów zimą, mogą przekładać się na szybsze rozładowywanie się akumulatorów, a co za tym idzie – na mniejszy zasięg pojazdów. Rozwiązaniem jednak jest zastosowanie pompy ciepła oraz inteligentnego systemu do zarządzania temperaturą  – w samochodach, w których została zamontowana, straty zasięgu ograniczane są do jedynie 2-3 procent.
 

Czy można ładować samochód elektryczny podczas deszczu?

Niebezpiecznym sytuacjom, dla użytkowników i samego samochodu, zapobiega kilka poziomów zabezpieczeń, w które został wyposażony pojazd i same ładowarki. Dopóki wtyczka nie zostanie dokładnie połączona z gniazdem, prąd nie zacznie płynąć przez kable. Gdy akumulatory zostaną w pełni naładowane, przepływ prądu zostanie automatycznie wstrzymany. Dlatego też samochody elektryczne można bez obaw ładować podczas opadów śniegu czy deszczu.
 

Jak zachowa się samochód elektryczny podczas wypadku?

Samochody elektryczne, podobnie jak spalinowe, muszą przejść testy zderzeniowe i badania potwierdzające ich bezpieczeństwo. W porównaniu z konwencjonalnymi pojazdami, mają mniej podzespołów, co ogranicza negatywne skutki zderzenia. Nie mają też baku z paliwem, a to jego wyciek jest najczęstszym powodem pożarów podczas wypadków. W przypadku naruszenia konstrukcji samochodu elektrycznego, cały system napędowy jest automatycznie odłączany.

Zapisz się do newslettera

Bądź z nami o krok przed innymi!
Wszystko o elektromobilności - zapisz się do naszego newslettera, aby być zawsze na bieżąco.